1. A GYÓGYSZER NEVE
Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta
Aspirin Protect 300 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta: 100 mg acetilszalicilsav tablettánként.
Aspirin Protect 300 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta: 300 mg acetilszalicilsav tablettánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1. pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Fehér színű, korong alakú, domború felületű, bélben oldódó gyomornedv-ellenálló bevont tabletta.
Törési felülete fehér színű.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Az acetilszalicilsav alkalmazása a következő cardiovascularis indikációkban javallt:
-
akut myocardialis infarctus
-
reinfarctus profilaxis
-
transiens ischaemiás attack (TIA) és cerebralis infarctus megelőzésére
-
stabil és instabil angina pectoris
-
artériás érsebészeti beavatkozások után (pl. PTCA, CABG)
-
myocardialis infarctus kockázatának csökkentése cardiovascularis rizikófaktorokkal rendelkező 45‑79 év közötti férfi és 55‑79 év közötti nőbetegek esetében, amikor a terápiás előny felülmúlja a gastrointestinalis haemorrhagia fokozott kockázatából eredő veszélyt.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
? Akut myocardialis infarctus: myocardialis infarctus gyanúja esetén azonnal 100‑300 mg kezdő adag bevétele javasolt. Az első tablettát a gyors felszívódás érdekében szét kell rágni. A fenntartó adag, az infarctust követően 30 napon át, napi 100‑300 mg acetilszalicilsav. 30 nap után a myocardialis infarctus megelőzésére további kezelés megfontolása javasolt.
-
Stabil és instabil angina pectoris esetén, illetve artériás érsebészeti beavatkozások után: napi 100 mg acetilszalicilsav.
-
Myocardialis infarctus kockázatának csökkentésére cardiovascularis rizikófaktorokkal rendelkező betegek esetében az ajánlott dózis naponta 100 mg vagy kétnaponta 300 mg acetilszalicilsav.
Speciális betegcsoportok
Gyermekek
Amennyiben a kezelőorvos úgy ítéli meg, hogy az Aspirin Protect alkalmazása szükséges a kezelés során, gyermekeknek és serdülőknek csak alapos előny/kockázat mérlegelést követően adható acetilszalicilsav‑tartalmú gyógyszer (lásd 4.4 pont).
Idősek
A rendelkezésre álló szakirodalom kizárólag a 300 mg‑1,2 g acetilszalicilsav adását követő farmakokinetikai adatokra korlátozódik. Általánosságban elmondható, hogy az acetilszalicilsav/szalicilsav és egyéb szalicilátok farmakokinetikai profiljára vonatkozó vizsgálatok csak csekély eltérést mutattak a fiatalabb és az idősebb egyének tekintetében, az acetilszalicilsav per os bevételét követően. Feltételezik, hogy az acetilszalicilsav 300 mg‑nál kisebb dózisainál nem jelentkeznek jelentős, az életkorral összefüggő változások. Így elmondható, hogy nincs szükség dózismódosításra időskorú betegek esetében.
Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodás esetén az Aspirin Protect ellenjavallt (lásd 4.3 pont).
Vesekárosodásban szenvedő betegek esetében az Aspirin Protect különös óvatossággal alkalmazandó, mivel az acetilszalicilsav tovább növelheti a vesekárosodás és az akut veseelégtelenség kockázatát (lásd 4.4 és 4.8 pont).
Májkárosodás
Az Aspirin Protect ellenjavallt súlyos májkárosodás fennállása esetén (lásd 4.3 pont).
Májkárosodás esetén az acetilszalicilsav csak fokozott óvatossággal adható (lásd 4.4 és 4.8 pont).
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettát lehetőség szerint étkezés előtt kell bevenni, bő folyadékkal. A bevétel az esti órákban javasolt.
4.3 Ellenjavallatok
-
a készítmény hatóanyagával vagy bármely segédanyagával (lásd 6.1 pont), illetve egyéb szalicilátokkal szembeni túlérzékenység,
-
a kórtörténetben szereplő, szalicilátok vagy egyéb NSAID készítmények által kiváltott asthma,
-
akut gastrointestinalis fekély,
-
fokozott vérzékenység,
-
súlyos vesekárosodás,
-
súlyos májkárosodás,
-
súlyos szívelégtelenség,
-
15 mg/hét vagy nagyobb dózisban alkalmazott metotrexát-kezelés (lásd 4.5 pont),
-
terhesség utolsó trimesztere.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A bélben oldódó Aspirin Protect gyomornedv‑ellenálló bevont tabletta a következő esetekben csak az előny/kockázat körültekintő mérlegelése után, fokozott elővigyázatossággal adható:
-
gyulladáscsökkentőkkel, antireumatikumokkal, vagy más allergénekkel szembeni túlérzékenység,
-
gastrointestinalis fekélyek a kórtörténetben (beleértve a krónikus és visszatérő fekélyeket is, valamint a kórtörténetben szereplő gastrointestinalis vérzést,
-
antikoaguláns készítményekkel történő egyidejű kezelés (lásd 4.5 pont),
-
vesekárosodásban vagy szív-és érrendszeri károsodásban szenvedő betegeknek (pl. renalis vascularis megbetegedés, congestiv szívelégtelenség, volumen depletio, nagy sebészeti beavatkozás, sepsis vagy nagy haemorrhagiás esemény esetén), mivel az acetilszalicilsav tovább növelheti a vesekárosodás és az akut veseelégtelenség kockázatát (súlyos vesekárosodás és szívelégtelenség esetén kontraindikált – lásd 4.3 pont),
-
súlyos glükóz‑6‑foszfát‑dehidrogenáz (G6PD) hiányban szenvedő betegeknek, mivel ebben az esetben az acetilszalicilsav haemolysist vagy haemolyticus anaemiát indukálhat. A következő tényezők növelhetik a haemolysis kockázatát: pl. magas dózis, láz, akut infectio.
-
májkárosodás (súlyos májkárosodás esetén kontraindikált – lásd 4.3 pont),
-
együttadáskor az ibuprofen gátolhatja a kis dózisú acetilszalicilsav thrombocytaaggregatiót gátló hatását. Azoknak a betegeknek, akik rendszeresen szednek acetilszalicilsavat és fájdalomcsillapításra ibuprofent alkalmaznak, konzultálniuk kell az orvosukkal,
-
az acetilszalicilsav kiválthat bronchospasmust és asthmás rohamot vagy egyéb túlérzékenységi reakciót. Rizikófaktornak számít a kórtörténetben szereplő asthma bronchiale, szénanátha, orrpolip, valamint a krónikus obstruktív légúti megbetegedés, valamint egyéb gyógyszerek által kiváltott allergiás reakciók, pl. bőrkiütések, viszketés, urticaria),
-
a vérlemezke‑aggregációra gyakorolt gátló hatása miatt (amely a bevételt követően napokig fennáll) az acetilszalicilsav növeli a vérzés veszélyét, mértékét a sebészeti beavatkozások alatt és után (beleértve a kisebb beavatkozásokat, pl. foghúzást is),
-
az acetilszalicilsav és intravénás sztreptokináz együttadva növeli a stroke kockázatát, ezért együttes alkalmazásuk kerülendő.
-
alacsony dózisban alkalmazva, az acetilszalicilsav csökkenti a húgysav kiválasztását. Ez a köszvényre hajlamos betegeknél köszvényes rohamot válthat ki.
-
amennyiben az Aspirin Protect készítményt tartósan alkalmazzák, a kezelés időtartamát a kezelőorvos határozza meg.
-
Az Aspirin Protect 100 mg-os tabletta a hatóanyag‑tartalom mennyisége miatt nem alkalmas hatékony fájdalomcsillapításra.
-
Az Aspirin Protect 300 mg fájdalomcsillapító hatása a hatóanyag‑tartalom mennyisége miatt nem megjósolható.
Gyermekek
Amennyiben a kezelőorvos úgy ítéli meg, hogy az Aspirin Protect alkalmazása szükséges a kezelés során, gyermekeknek és serdülőknek csak alapos előny/kockázat mérlegelést követően adható acetilszalicilsav‑tartalmú gyógyszer.
Gyermekek és serdülők lázzal járó, vagy láz nélküli vírusfertőzéseinek kezelésére acetilszalicilsavat tartalmazó gyógyszer nem adható a kezelőorvossal történő konzultáció nélkül. Bizonyos vírusfertőzések esetén (pl. influenza A‑ vagy B‑ és varicella‑fertőzések) fennáll a Reye‑szindróma kialakulásának kockázata, mely egy nagyon ritka, de esetlegesen az életet veszélyeztető állapot, ami azonnali orvosi ellátást igényel. Az egyidejűleg adott acetilszalicilsav emelheti a kockázatot, azonban az alkalmi összefüggés nem bizonyított. Amennyiben ezek a betegségek tartós hányással járnak, az a Reye‑szindrómára utaló jel lehet.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Az alábbi gyógyszerrel nem szabad együtt alkalmazni az acetilszalicilsavat:
15 mg/hét vagy magasabb dózisú metotrexát-kezelés:
Megnőhet a metotrexát által okozott hematológiai toxicitás (csökkent renalis metotrexát-clearance, amit általánosságban a gyulladáscsökkentő szerek okoznak (a szalicilátok a metotrexátot leszorítják a plazmafehérje-kötőhelyéről).
Az alábbi gyógyszerekkel csak fokozott elővigyázatossággal alkalmazható együtt az acetilszalicilsav:
15 mg/hét dózisnál alacsonyabb metotrexát-kezelés:
Megnőhet a metotrexát által okozott hematológiai toxicitás (csökkent renalis metotrexát-clearance, amit általánosságban a gyulladáscsökkentő szerek okoznak ( a szalicilátok a metotrexátot leszorítják a plazmafehérje-kötőhelyéről).
Antikoagulánsok, thrombolyticumok, egyéb vérlemezke-aggregációt, haemostasist gátló szerek:
Vérzés fellépésének kockázata nő.
Egyéb nem-szteroid gyulladáscsökkentők és magasabb dózisú szalicilátok együttes alkalmazása
A szinergia miatt megnőhet a fekélyek kialakulásának és a gastrointestinalis vérzéseknek a kockázata.
Szelektív szerotonin-visszavétel‑gátlók (SSRI):
Megnőhet a felső-gastrointestinalis vérzések kockázata, a lehetséges szinergia miatt.
Digoxin:
A vese‑kiválasztás csökkenése következtében megnőhet a digoxin plazmakoncentrációja.
Lítium és barbiturátok:
Megnőhet a lítium és barbiturátok koncentrációja.
Antidiabetikumok, pl. inzulin, szulfonilureák:
Magas dózisú acetilszalicilsav-kezelés következtében megnőhet a hypoglycaemiát okozó hatás ( az acetilszalicilsav hypoglycaemiát okoz a szulfonilurea plazmafehérje-kötőhelyéről történő leszorítása miatt).
Magas dózisú acetilszalicilsav-kezeléssel egyidejűleg alkalmazott diuretikumok:
Csökken a glomeruláris filtráció a csökkent prosztaglandin-termelés következtében.
Szisztémiás glükokortikoidok (kivéve az Addison-kórban hormonpótlásként alkalmazott hidrokortizont):
Kortikoszteroid-kezelés alatt csökkenhet a vér szalicilát-szintje; a kortikoszteroid‑kezelés befejezését követően nő az esélye a szalicilát‑túladagolásnak.
Magas dózisú acetilszalicilsav-kezeléssel egyidejűleg alkalmazott angiotenzin-konvertáló enzim gátlók (ACE-inhibitorok):
A vazodilatátor prosztaglandinok gátlása következtében csökkenhet a glomeruláris filtráció, továbbá csökkenhet a vérnyomáscsökkentő hatás.
Valproinsav:
Megnőhet a valproinsav toxicitása a fehérje-kötőhelyekről történő leszorítás miatt.
Alkohol:
Megnőhet a gastrointestinalis mucosára gyakorolt káros hatás és hosszabb vérzési idő alakulhat ki az acetilszalicilsav és az alkohol additív hatása miatt.
Húgysavürítő szerek, pl. benzbromaron, probenicid:
Csökkent húgysavürítő hatás léphet fel a renalis tubuláris húgysav-kiválasztás kompetíciója miatt.
Ibuprofen
Vizsgálati adatok alapján feltételezik, hogy együttadáskor az ibuprofen gátolhatja a kis dózisú aszpirin thrombocytaaggregatiót gátló hatását. Azonban ezen adatok korlátai és az ex vivo adatok klinikai körülményekre történő bizonytalan extrapolálhatóságának köszönhetően nem lehet határozott következtetéseket levonni rendszeres ibuprofen használat esetére, klinikailag releváns hatás pedig nem valószínűsíthető alkalomszerű alkalmazás esetén (lásd 5.1 pont).
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
A prosztaglandin-szintézis gátlása negatívan befolyásolhatja a terhességet és/vagy az embryonalis/magzati fejlődést. Epidemiológiai vizsgálatokból származó adatok a vetélés és/vagy malformációk kockázatának növekedését jelzik korai terhesség során alkalmazott prosztaglandin‑szintézist gátló szer alkalmazását követően. A kockázat valószínűleg nő a dózis és a kezelés hosszának növekedésével. A rendelkezésre álló adatok nem jeleznek összefüggést az acetilszalicilsav bevétele és a vetélés növekedett kockázata között. A malformációkra vonatkozó, az acetilszalicilsavval kapcsolatos epidemiológiai adatok nem egyértelműek, de nem zárható ki a nyitott hasfal előfordulásának fokozott kockázata. Egy prospektív vizsgálat, amely korai terhességeket vizsgált (1‑4 hónap) kb. 14 800 anya-gyermek pároson, nem mutatott ki összefüggést a malformációk megnövekedett arányával.
Állatokon végzett vizsgálatokban kimutattak reproduktív toxicitást (lásd 5.3 pont).
A terhesség első és második trimesztere alatt csak alapos előny/kockázat mérlegelést követően adható acetilszalicilsav-tartalmú gyógyszer. Amennyiben acetilszalicilsav alkalmazására kerül sor olyan nőnél, aki teherbe kíván esni, vagy a terhessége első vagy második trimeszterét tölti, a dózist és a kezelés időtartamát olyan alacsonyan kell tartani, amennyire csak lehetséges.
A terhesség harmadik trimesztere alatt a prosztaglandinszintézis‑gátlók növelhetik az alábbiak kockázatát a magzatnál:
-
cardiopulmonaris toxicitás (a ductus arteriosus idő előtti záródása és pulmonalis hypertensio),
-
vesekárosodás, amely oligohydroamniosissal járó veseelégtelenséghez vezethet,
az anyánál és a magzatnál a terhesség végén:
-
a vérzési idő lehetséges megnövekedése, antiaggregációs hatás, amely nagyon alacsony dózisok alkalmazását követően is előfordulhat,
-
az intrauterin kontrakciók gátlása, amely elhúzódó vajúdást eredményezhet.
Ennek megfelelően, az acetilszalicilsav kontraindikált a terhesség harmadik trimeszterében.
Szoptatás
A szalicilátok kis mennyiségben átjutnak az anyatejbe.
Mivel a gyógyszer alkalmankénti szedése esetén az újszülötteknél eddig nem figyeltek meg mellékhatásokat, a szoptatás megszakítása általában nem szükséges. Amennyiben a gyógyszer rendszeres vagy nagyobb (napi 300 mg) adagokban történő alkalmazása szükséges, a szoptatást abba kell hagyni.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az Aspirin Protect tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A felsorolt mellékhatások az összes Aspirin termék spontán, forgalomba hozatalt követő jelentésein alapulnak, beleértve a rövid és hosszú távú kezelést, ezért a táblázatban szereplő adatok nagyobb részére a gyakoriság: nem ismert kategória vonatkozik.
Szervrendszer (MedDRA) | Mellékhatás |
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek | Posthaemorrhagiás anaemia1 Vashiányos anaemia1 az ennek megfelelő laboratóriumi és klinikai tünetekkel Haemolysis2 Haemolyticus anaemia2 |
Immunrendszeri betegségek és tünetek | Túlérzékenységi reakciók Gyógyszer-túlérzékenység Allergiás oedema és angioedema Anaphylaxiás reakciók Anaphylaxiás shock# az ennek megfelelő laboratóriumi és klinikai tünetekkel |
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek | Hypoglycaemia§ |
Idegrendszeri betegségek és tünetek | Súlyos cerebralis vérzés*# Szédülés§ |
A fül és az egyensúly‑érzékelő szerv betegségei és tünetei | Fülzúgás |
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatok tünetek | Cardiorespiratoricus distress3 |
Érbetegségek és tünetek | Haemorrhagia Perioperatív haemorrhagia Vérömleny |
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek | Orrvérzés Asztma Rhinitis Orrdugulás |
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek | Dyspepsia Emésztőrendszeri fájdalom Hasi fájdalom Ínyvérzés Gastointestinalis gyulladás Gastrointestinalis fekély, súlyos gastrointestinalis haemorrhagia# Gastrointestinalis fekély‑perforatio az ennek megfelelő laboratóriumi és klinikai tünetekkel#. |
Máj‑ és epebetegségek, illetve tünetek | Májkárosodás# Megemelkedett transzamináz‑értékek |
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei | Kiütés Urticaria Pruritus Erythaema multiforme§ |
Vese‑ és húgyúti betegségek és tünetek | Urogenitalis haemorrhagia Vesekárosodás 4 Akut veseelégtelenség 4 |
Sérülés, mérgezés és a beavatkozásokkal kapcsolatos szövődmények | Lásd 4.9 Túladagolás c. részt |
1 Vérzéssel összefüggésben. 2 Súlyos glükóz‑6‑foszfát‑dehidrogenáz (G6PD) enzimhiánnyal összefüggésben. 3 Súlyos allergiás reakciókkal összefüggésben. 4 Már meglévő vesekárosodásban vagy károsodott cardiovascularis keringéssel rendelkező betegeknél. * Különösen nem kontrollált hypertensio, ill. antikoaguláns szedése esetén # Nagyon ritkán előforduló mellékhatás § Egyedi esetekben jelentett mellékhatás |
Egyedi esetekben jelentettek vesefunkciós zavart, fejfájást, látási zavarokat, hosszú távú vagy krónikus alkalmazás esetén somnolentiát, a sav‑bázis‑háztartás zavarait, nátrium- és vízretenciót (oedema), vérnyomásesést (shock is előfordulhat), thrombocytopeniát, agranulocytosist, pancytopaeniát, aplasticus anaemiát.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Felnőtteknél 10 g‑nál nagyobb adag, gyermekeknél 4 g‑nál nagyobb adag halálos lehet. A halál általában légzési elégtelenség miatt áll be.
300‑350 ?g szalicilsav/ml plazmakoncentráció toxikus tüneteket okozhat, 400‑500 ?g szalicilsav/ml comához, vagy halálhoz vezethet.
A szalicilát-túladagolást (> 100 mg/ttkg/nap 2 napon keresztül szedve túladagoláshoz vezethet) okozhatja krónikus, terápiából adódó túladagolás és akut, lehetségesen életveszélyes túladagolás, amely a gyermekek általi véletlen bevételtől a mérgezésig terjednek.
A krónikus szalicilát-túladagolást nehéz észrevenni, mert a tünetei nem specifikusak. Az enyhe krónikus szalicilát-túladagolás (szalicilizmus) általában csak nagy dózisok ismételt bevételét követően alakul ki. Ennek tünetei közé tartozik a szédülés, vertigo, fülcsengés, süketség, verítékezés, hányinger, hányás, fejfájás, confusio, amelyeket a dózis csökkentése enyhít. A fülcsengés 150‑300 mikrogramm/ml plazmakoncentrációnál jelentkezik. Súlyosabb mellékhatások 300 mikrogramm/ml feletti koncentrációknál jelentkeznek.
Az akut túladagolás fő jellemzője a sav‑bázis‑egyensúly súlyos eltolódása, amely a kornak és a túladagolás mértékének megfelelően változhat. A leggyakoribb megjelenési forma gyermekeknél a metabolikus acidosis. A mérgezés mértékét nem lehet egyedül a plazmakoncentrációból megállapítani. Az acetilszalicilsav abszorpcióját késleltetheti a csökkent gyomorürülés, kőképződés a gyomor‑bélrendszerben vagy a készítményen alkalmazott bevonat. Az acetilszalicilsav‑túladagolás kezelését a túladagolás mértéke, fokozata és klinikai tünetei határozzák meg. A kezelést a standard előírásoknak megfelelően kell elvégezni: a legfontosabb lépések a gyógyszer gyorsított kiürülésének biztosítása, az elektrolit-háztartás és a sav‑bázis‑egyensúly helyreállítása.
A szalicilát-túladagolás komplex patofiziológiás hatásai és a tünetek az alábbiak lehetnek:
Tünetek | Laboratóriumi eltérések | Terápia |
ENYHE-KÖZÉPSÚLYOS TÚLADAGOLÁS | Gyomormosás, akítv szén ismételt beadása, erőltetett alkalikus diuresis |
Tachypnoea, hyperventillatio, respiratoricus alkalosis | Alkalaemia, alkaluria | Folyadék- és elektrolit-egyensúly helyreállítása |
Izzadás |
Hányinger, hányás |
KÖZÉPSÚLYOS-SÚLYOS TÚLADAGOLÁS | Gyomormosás, aktív szén ismételt beadása, erőltetett alkalikus diuresis, súlyos esetekben haemodialysis |
Respiratoricus alkalosis kompenzatórikus metabolikus acidosissal | Acidaemia, aciduria | Folyadék- és elektrolit‑egyensúly helyreállítása |
Magas láz (? 41°C) | Folyadék- és elektrolit‑egyensúly helyreállítása |
Változatos légzőrendszeri tünetek: hyperventillatio, nem cardiogen pulmonalis oedema, légzésleállás, fulladás |
Változatos cardiovascularis tünetek: szívritmuszavar, hypotensio, szívleállás | pl. vérnyomás‑változás, ECG‑változás |
Folyadék- és elektrolit‑veszteség: dehidratio, oliguria, veseelégtelenség | pl. hypokalaemia, hypernatraemia, hyponatraemia, megváltozott vesefunkció | Folyadék- és elektrolit‑egyensúly helyreállítása |
Károsodott glükóz metabolizmus, ketózis | Hyperglycaemia, hypoglycaemia (főleg gyermekeknél) Megemelkedett ketonszint |
Fülcsengés, süketség |
Gastrointestinalis: vérzés |
Hematológiai: vérlemezke‑aggregáció gátlása, coagulopathia | pl. prothrombinidő megnyúlása, hypoprothrombineamia |
Neurológiai: Toxikus encephalopathia, központi idegrendszeri depresszió, amely lethargiában, confusióban, comában vagy görcsökben is megnyilvánulhat |
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Thrombocyta-aggregáció gátlók, kivéve heparin
ATC kód: B01A C06
Az acetilszalicilsav a savas nem-szteroid analgetikumok/gyulladáscsökkentők csoportjába tartozik. Az acetilszalicilsav a szalicilsav egyik észtere, fájdalom-, láz-, és gyulladáscsökkentő hatással rendelkező vegyület.
Az acetilszalicilsavnak thrombocytaaggregatio‑gátló hatása van. A thrombocytákban gátolja a tromboxán‑A2 képzését. Hatása a ciklooxigenáz-enzim (COX‑1) irreverzíbilis gátlásán alapul. A ciklooxigenáz‑gátlás különösen kifejezett a thrombocytákban, mivel a thrombocyták az enzim reszintézisére nem képesek. Az acetilszalicilsavnak egyéb thrombocyta-gátló hatásokat is tulajdonítanak.
Vizsgálati adatok alapján feltételezik, hogy együttadáskor az ibuprofen gátolhatja a kis dózisú aszpirin thrombocytaaggregatiót gátló hatását. Egy vizsgálatban egyszeri 400 mg dózisú ibuprofent adtak a 81 mg azonnal oldódó aszpirinnal együtt (az aszpirin adása előtt 8 órán belül illetve után, 30 percen belül). Azt találták, hogy csökkent az acetilszalicilsav tromboxán‑képződést, illetve thrombocytaaggregatiót gátló hatása. Azonban ezen adatok korlátai és az ex vivo adatok klinikai körülményekre történő bizonytalan extrapolálhatóságának köszönhetően nem lehet határozott következtetéseket levonni rendszeres ibuprofen használat esetére, klinikailag releváns hatás pedig nem valószínűsíthető alkalomszerű alkalmazás esetén.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Abszorpció
Per os adagoláskor az acetilszalicilsav felszívódása a gyógyszer formájától függően gyors és teljes.
Szilárd, gyors-kiáramlású alakban való bevételt követően a maximális plazmakoncentrációt 0,3‑2 óra (teljes szalicilát) alatt éri el. Az Aspirin Protect gyomornedv-ellenálló bevont tabletta saválló bevonatának köszönhetően az aktív hatóanyag nem a gyomorban, hanem a bélben, lúgos vegyhatású közegben szabadul fel. Ezért a szokásos tablettákhoz képest a bélben oldódó tabletták esetében a felszívódás 3‑6 órával később következik be.
Eloszlás
Plazmafehérjéhez való kötődése koncentrációfüggő, 66‑98% (szalicilsav).
Magas dózisú adagolást követően az acetilszalicilsav kimutatható a cerebralis, spinalis és synovialis folyadékban. A szalicilsav áthatol a placentán és kimutatható az anyatejben.
Biotranszformáció
Az acetilszalicilsav a felszívódás alatt és után fő metabolitjává, szalicilsavvá alakul át. Az acetilszalicilsav acetil‑csoportja már a gastrointestinalis traktus nyálkahártyáján való átjutás közben hidrolitikusan bomlani kezd, de a folyamat túlnyomórészt a májban zajlik.
A szalicilsav eliminációja dózisfüggő, mert a metabolizációt a májenzimek kapacitása szabja meg. A fő metabolitok a szalicilsav glicin konjugátuma, a szalicilsav éteres és észteres glukoronidjai és a gentizinsav és annak glicin konjugátuma.
Elimináció
Az eliminációs felezési idő alacsony dózis esetén 2‑3 óra között változhat, a szokásos fájdalomcsillapító dózis esetében ez 2‑12 óra.
A szalicilsav és metabolitjai túlnyomórészt a vesén keresztül választódnak ki.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Állatkísérletekben a szalicilátok nagy dózisú adagolása során vesekárosodást észleltek.
Az acetilszalicilsav mutagenitását és karcinogenitását széles körben vizsgálták, és mutagén vagy karcinogén hatásra utaló bizonyítékot nem találtak.
Több állatfaj esetében is megfigyelték a szalicilátok teratogén hatását: implantációs zavarok, embryotoxicus és foetotoxicus hatások, prenatalis gyógyszerterápia esetén az utód tanulási képességének csökkenése.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Cellulózpor,
Kukoricakeményítő,
Metakrilsav‑etil‑akrilát‑kopolimer (1:1) 30%-os diszperzió,
Nátrium‑lauril‑szulfát,
Poliszorbát 80,
Talkum,
Trietil-citrát.
6.2 Inkompatibilitások
Nincsenek.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
5 év.
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
20 db, 30 db vagy 50 db filmtabletta PP/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.
28 db, 56 db, 84 db vagy 98 db tabletta PP/Alu buborékcsomagolásban és dobozban (naptárcsomagolás).
Nem feltétlenül mindegyik csomagolás kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
Megjegyzés: keresztjelzés nélkül
- Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Bayer Pharma AG
13342 Berlin
Müllerstrasse 170-178
Németország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-5950/01 (Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 20×
OGYI-T-5950/02 (Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 50×
OGYI-T-5950/05 (Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 28×
OGYI-T-5950/06 (Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 56×
OGYI-T-5950/07 (Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 84×
OGYI-T-5950/08 (Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 98×
OGYI-T-5950/09 (Aspirin Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 30×
OGYI-T-5950/03 (Aspirin Protect 300 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 20×
OGYI-T-5950/04 (Aspirin Protect 300 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta) 50×
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1997. december 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2007. december 12.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2013. szeptember 30.