1. A GYÓGYSZER NEVE
Fluimucil 100 mg granulátum
Fluimucil 200 mg granulátum
Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
Fluimucil 100 mg granulátum: 100 mg acetilcisztein tasakonként.
Fluimucil 200 mg granulátum: 200 mg acetilcisztein tasakonként.
Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta: 600 mg acetilcisztein pezsgőtablettánként.
Ismert hatású segédanyagok:
Fluimucil 100 mg granulátum: 25 mg aszpartám, 150 mg szacharóz és 762,7 mg szorbit 1 g granulátumban.
Fluimucil 200 mg granulátum: 25 mg aszpartám, 150 mg szacharóz és 662,7 mg szorbit 1 g granulátumban.
Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta: 20 mg aszpartám 1 pezsgőtablettában.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
A tasakban lévő granulátum és a pezsgőtabletta vízben oldandó készítmények, orális alkalmazásra.
Leírás:
Fluimucil 100 mg, illetve 200 mg granulátum: sárga színű, jellegzetes narancs és enyhén kénes szagú granulátum.
Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta: fehér színű, korong alakú, lapos felületű, jellemző szagú pezsgőtabletta.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Sűrű és viszkózus hiperszekrécióval járó respiratorikus elváltozások kiegészítő kezelése, mint akut bronchitis, krónikus bronchitis és exacerbációi, emphysema pulmonum, mucoviscidosis és bronchiectasia.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás:
Amennyiben az orvos másképpen nem rendeli:
2-3 éves életkor között:
Naponta 1-2-szer 1 tasak Fluimucil 100 mg granulátum (100-200 mg/nap).
Hároméves életkor alatt csak rendszeres orvosi ellenőrzés mellett alkalmazható.
3-6 éves életkor között:
Naponta 2-3-szor 1 tasak Fluimucil 100 mg granulátum (200-300 mg/nap).
6-14 éves életkor között:
Naponta 3-szor 1 tasak Fluimucil 100 mg granulátum (300 mg/nap).
14 éves életkortól és felnőtteknek:
Naponta 2-3-szor 1 tasak Fluimucil 200 mg granulátum (400-600 mg/nap), vagy naponta 2-3-szor 2 tasak Fluimucil 100 mg granulátum (400-600 mg/nap), vagy naponta 1-szer 1 db Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta (600 mg/nap).
A kezelést kisebb adaggal kell kezdeni.
A kezelés időtartama akut megbetegedésekben 5-10 nap, krónikus kezelés esetén az orvos előírásának megfelelően több hónap is lehet. Cysticus fibrosisban (mucoviscidosisban) a betegnek a nyákoldó gyógyszert egész élete során szükséges szedni.
Az alkalmazás módja:
Az előírt mennyiségű granulátumot, ill. pezsgőtablettát egy pohárban, kevés vízben összekeveréssel kell feloldani, majd meginni. A granulátumból készült oldatot gyermekeknek lehet pohárból, teáskanállal vagy cumisüvegből beadni. A feloldott készítmény azonnal fogyasztandó. A bőséges folyadékbevitel fokozza a gyógyszer nyákoldó hatását.
Nem számoltak be élelmiszerrel létrejövő interakcióról, nincsenek ajánlások arra vonatkozóan, hogy a készítményt étkezés előtt vagy után kellene bevenni.
4.3 Ellenjavallatok
-
A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni ismert túlérzékenység;
-
14 éves életkor alatt a Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta és a Fluimucil 200 mg granulátum magas hatóanyagtartalma miatt nem adható;
-
2 éves életkor alatt a Fluimucil 100 mg granulátum nem adható.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
-
A mukolítikushatású szerek légúti obstrukciót válthatnak ki 2 éves kor alatti gyermekeknél. A légutak e korcsoportra jellemző fiziológiai sajátságai miatt az expektorációs képesség korlátozott lehet. Emiatt nem javasolt a mukolítikushatású szerek alkalmazása 2 éves kor alatti gyermekeknél. (Lásd a 4.3 pont).
-
Gastrointestinalis vérzésre hajlamosító állapotok esetén, mint pl. oesophagusvarix, peptikus fekély csak az előny/kockázat gondos mérlegelésével adható (az acetilcisztein indukálta hányás a vérzés veszélyét fokozza).
-
Asthma bronchiale-ban az esetleg előforduló bronchusgörcs miatt a betegeket szigorú megfigyelés alatt kell tartani a kezelés idején. Bronchospasmus jelentkezése esetén a kezelést azonnal fel kell függeszteni.
-
Az acetilcisztein nyákoldó hatása már órákon belül jelentkezik. Klinikai javulás a második, harmadik napon várható, amikor a frissen keletkezett légúti váladék már hígabb, kevésbé viszkózus. A beteget figyelmeztetni kell arra,hogy a keletkezett váladékot köhögje fel és köpje ki (a tüdőben való felgyülemlés elkerülése érdekében). A tüdőben a gázeloszlás változik, a légzésfunkciós paraméterek romolhatnak is. Ilyenkor a következő adaggal várni kell a váladék kiköhögéséig és az eredeti állapot visszaállásáig.
-
Az acetilcisztein alkalmazása különösen a kezelés kezdetén elfolyósíthatja a hörgőváladékot és fokozhatja annak mennyiségét. Ha a beteg ezt nem tudja hatékonyan felköhögni posturalis drainage vagy bronchusleszívás végzése szükséges.
-
Az acetilcisztein közepes mértékben befolyásolhatja a hisztamin metabolizmust, ezért elővigyázatosság szükséges, ha a készítményt hosszú távon, hisztamin intoleranciában szenvedő betegeknek adják, mivel ilyen esetben megjelenhetnek az intolerancia tünetei (fejfájás, vasomotoros rhinitis, pruritus).
-
A tasak kinyitásakor esetleg észlelhető enyhe kénes illat a hatóanyag sajátossága, a gyógyszer hatékonyságát nem befolyásolja
-
A ritkán előforduló örökletes glükóz-galaktóz malabszorpcióban, szacharáz-izomaltáz enzimhiányban, galaktóz-intoleranciában, Lapp laktázhiányban, vagy fruktóz-intoleranciában a granulátum készítmény - annak glükóz-, laktóz-, szacharóz- és szorbit-tartalma miatt - nem alkalmazható.
-
A készítmény aszpartámot, fenilalanin forrást tartalmaz. Alkalmazása fenilketonuriában szenvedő betegek esetében ártalmas lehet.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatások
Az acetilcisztein és egyes orális antibiotikumok (penicillin-származékok, cefalosporinok, tetraciklinek, aminoglikozidok, makrolidok, és amfotericin B) kölcsönhatásba léphetnek, ezért a hatáscsökkenés elkerülése érdekében egyidejűleg ezeket nem szabad alkalmazni, legalább két órás szünetet ajánlott tartani az antibiotikum és az acetilcisztein készítmények bevétele közt. Ez nem vonatkozik a loracarbefre. Egyes antibiotikumok inaktiválódását eddig csak in vitro körülmények között észlelték.
Köhögéscsillapítókkal együtt adva a köhögési reflex gátlása következtében veszélyes váladék-felhalmozódás alakulhat ki, ezért egyidejűleg nem javasolt az alkalmazásuk.
Az aktív orvosi szén adása csökkentheti az acetilcisztein hatásosságát.
A Fluimucil oldatba nem ajánlott más gyógyszert belekeverni.
A nitroglicerin és az acetilcisztein egyidejű adása a vizsgálatok szerint jelentős hipotenziót idézett elő és növelte a temporális artériák kitágulását. Amennyiben szükséges a nitroglicerin és az acetilcisztein egyidejű alkalmazása a kezelés során, a beteget monitorozni kell a hipotenzió miatt, mert súlyos is lehet és fel kell hívni a figyelmét az esetleges fejfájás előfordulására.
Az acetilcisztein és karbamazepin egyidejű alkalmazása szubterápiás karbamazepin szintet eredményezhet.
Gyermekek és serdülők:
Csak felnőtteken végeztek kölcsönhatás vizsgálatokat.
A laborvizsgálati eredmények változása a gyógyszer hatására.
Az acetilcisztein befolyásolhatja a szalicilát mérésre használt kolorimetrikus vizsgálati módszert. Az acetilcisztein befolyásolhatja a vizelet-keton teszt eredményét.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség:
Csupán korlátozott klinikai adatok állnak rendelkezésre a terhesség alatt acetilcisztein hatásának kitett kismamákra vonatkozóan. Állatokon végzett vizsgálatok a reprodukcióra gyakorolt toxicitás tekintetében nem utalnak közvetlen vagy közvetett káros hatásra.
Elővigyázatosságból a Fluimucil készítmények alkalmazása terhesség alatt lehetőleg kerülendő. A terhesség alatti alkalmazás előtt össze kell vetni a potenciális kockázatokat a potenciális előnyökkel.
Szoptatás:
Nem áll rendelkezésre az anyatejbe történő kiválasztásra vonatkozó információ.
A szoptatott csecsemőt érintő kockázat nem zárható ki.
A készítmény alkalmazása a szoptatás alatt csak az előnyök és kockázatok gondos mérlegelése után javasolt.
Termékenység:
Az acetilcisztein humán termékenységre gyakorolt hatásáról nem állnak rendelkezésre adatok. Az állatkísérletek az ajánlott adagok mellett nem utalnak a humán termékenységre gyakorolt káros hatásra (lásd. 5.3 pont.)
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az acetilciszteinnek nincs ismert hatása a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
Az acetilcisztein per os alkalmazásával kapcsolatos leggyakoribb mellékhatások gastrointestinalis természetűek. Túlérzékenységi reakciók, többek között anafilaxiás sokk, anafilaxiás/anafilaktoid reakciók bronchospasmus, angiooedema, kiütés és pruritus előfordulásáról kevésbé gyakran számoltak be.
A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alábbi táblázatban a mellékhatások gyakoriság és szervrendszer szerint kerülnek felsorolásra nagyon gyakori (³ 1/10), gyakori (³1/100 ‑ < 1/10), nem gyakori ³ 1/1000 ‑ < 1/100), ritka (³ 1/10 000 ‑ < 1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), és nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
Szervrendszer osztály | Mellékhatás |
Nem gyakori | Ritka | Nagyon ritka | Nem ismert |
(>1/1000‑ <1/100) | (>1/10 000‑ | (<1/10 000) |
<1/1000) |
Immunrendszeri betegségek és tünetek | Túlérzékenység | Anafilaxiás sokk |
anafilaxiás/ anafilaktoid reakciók |
Idegrendszeri betegségek és tünetek | Fejfájás |
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei | Tinnitus |
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek | Tachycardia |
Érbetegségek és tünetek | Haemorrhagia |
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek | Bronchospasmus, |
dyspnoe |
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek | Hányás, hasmenés, | Dyspepsia |
stomatitis, hasi fájdalom |
hányinger |
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei | Urticaria, kiütés, |
angiooedema, pruritus |
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók | Láz | Arcödéma |
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei | Hypotonia |
Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Nagyon ritka esetekben súlyos bőrreakciókat, mint pl. a Stevens-Johnson szindrómát és Lyell szindrómát jelentettek az acetilcisztein alkalmazásakor.
Az esetek többségében beazonosítottak legalább egy további gyógyszert, mely feltételezhetően szintén hozzájárult a mukokután szindrómák kiváltásához.
Ezért azonnal jelezni kell az orvosnak, ha új bőr- vagy nyálkahártya-elváltozás jelentkezik és az acetilcisztein adását haladéktalanul fel kell függeszteni.
Különböző vizsgálatok a thrombociták aggregációjának csökkenését erősítették meg az acetilcisztein jelenlétében. Ennek klinikai jelentőségét még nem állapították meg.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Egészséges önkénteseket 3 hónapon keresztül napi 11,2 g acetilciszteinnel kezelve nem kaptak semmilyen súlyos mellékhatást. Még 500 mg/ttkg per os alkalmazása is mérgezési tünetek nélkül zajlott le.
A mérgezés tünetei:
A túladagolás gasztrointesztinális panaszokat, mint hányingert, hányást és hasmenést okozhat.
Kezelése
Az acetilciszteinnek nincs specifikus antidótuma, ha szükséges a tüneteknek megfelelő kezelést kell alkalmazni.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: köptetők, kivéve a köhögéscsillapító kombinációkat, ATC kód: R05C B01
A Fluimucil hatóanyaga az N-acetil-L-cisztein (NAC), amely intenzív mukolítikus és fluidizáló hatást fejt ki a mukózus és mukopurulens váladékra, depolimerizálja azokat a mukoprotein komplexeket és nukleinsavakat, amelyek a köpet és más szekrétumok purulens és vitrózus összetevőinek viszkozitását adják.További tulajdonságai: csökkenti a nyálkahártya sejtjeinek kiváltott hyperplasiáját, a II-es típusú pneumocyták stimulációja révén fokozza a surfactant termelődését, serkenti a mukociliáris aktivitást, ami fokozott mukociliáris clearance-et eredményez.
Az acetilcisztein továbbá direkt antioxidáns hatással is rendelkezik, mivel a szabad nukleofil tiol‑csoportja (-SH) révén közvetlenül képes reagálni az oxidáns gyökök elektrofil csoportjaival. Különösen érdekes az a legutóbbi vizsgálati eredmény, hogy az acetilcisztein a hipoklórossav (HOCl) inaktiváló hatásával szemben, amely az aktivált fagociták mieloperoxidáz enzime által létrehozott erős oxidáló ágens, védő hatást fejt ki az α1-antitripszinre, amely egy elasztázinhibitor-enzim.
Az acetilcisztein molekulaszerkezete ezen túlmenően lehetővé teszi, hogy könnyen átjusson a sejtmembránokon. A sejt belsejében az acetilcisztein L-ciszteinné deacetilálódik, ami a glutation-szintézis (GSH) nélkülözhetetlen aminosava. GSH prekurzor szerepének köszönhetően az acetilcisztein ezen kívül indirekt antioxidáns hatást is kifejt. A GSH rendkívül reakcióképes tripeptid, megtalálható a különböző állati szövetekben, és éppúgy nélkülözhetetlen a funkcionális kapacitás megtartásához, mint a sejtek morfológiai integritásának megőrzéséhez. Ez a legfontosabb intracelluláris védekező mechanizmus mind az exogén, mind az endogén szabadgyökökkel, valamint számos egyéb citotoxikus anyaggal szemben, többek között a paracetamol ellen. A paracetamol GSH‑szint progresszív csökkentésével képes kifejteni citotoxikus hatását, Az acetilcisztein elsődleges szerepe a megfelelő GSH-szint fenntartása, amivel hozzájárul a celluláris védelemhez. Ezért az acetilcisztein specifikus antidótumként javasolt paracetamol mérgezésben.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
Embernél az acetilcisztein per os alkalmazást követően teljesen felszívódik. A bélfalban végbemenő metabolizmus és a first-pass hatás miatt az orálisan adott acetilcisztein biohasznosulása igen alacsony mértékű (megközelítőleg 10%). Nem számoltak be különbségekről az eltérő gyógyszerformák esetében. Különböző légúti és cardialis betegségekben szenvedőknél a maximális szérumkoncentráció a beadást követő két-három órán belül volt elérhető és a szérumszint 24 órán keresztül magas maradt.
Eloszlás
Az acetilcisztein mind nem-metabolizált (20%), mind metabolizált (aktív) (80%) formában eloszlik és elsősorban a májban, a vesékben, tüdőkben, illetve a bronchialis szekrétumban található.
Az acetilcisztein eloszlási térfogata 0,33‑0,47 l/ttkg közötti tartományban van. A fehérjekötődés megközelítőleg 50%, négy órával a beadás után és 20%-ra csökken 12 óra elteltével.
Biotranszformáció
Per os alkalmazást követően az acetilcisztein gyors és nagymértékű metabolizmuson megy keresztül a bélfalban és májban.
Az így létrejövő ciszteint tartják az aktív metabolitnak. A transzformáció ezen állomása után mind az acetilcisztein, mind a cisztein ugyanazon a metabolikus útvonalon halad.
Elimináció
A vese clearance a teljes test clearance mintegy 30%-a. Per os alkalmazást követően az össz acetilcisztein terminális felezési ideje 6,25 (4,59‑10,6) óra.
Linearitás/nem-linearitás
Az acetilcisztein farmakokinetikája az AUC és Cmax tekintetében dózisarányos a 200-3200 mg/m2 tartományban.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A hagyományos – farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, és reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási – vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható
Akut toxicitási vizsgálatokban a per os LD50 értékeket sorrendben 8 és > 10 g/ttkg-ban határozták meg egerekre, illetve patkányokra vonatkozóan.
Tartós kezelésben a patkányok jól tolerálták a 12 héten keresztül alkalmazott 1 g/ttkg/nap per os adagot. Kutyáknál 300 mg/ttkg/nap adag 1 éven keresztüli alkalmazása során nem azonosítottak toxikus reakciókat.
Az in vivo és in vitro vizsgálatok eredményei alapján az acetilciszteint nem tartják genotoxikusnak.
A patkányokkal, legfeljebb 2000 mg/ttkg/nap, és nyulakkal, legfeljebb 1000 mg/ttkg/nap per os dózisokkal végzett reprodukciós vizsgálatokban nem találtak bizonyítékot arra, hogy az acetilcisztein károsan befolyásolná a nőstények termékenységét vagy magzati károsodást okozna. Az acetilcisztein 250 mg/ttkg/nap per os dózissal, 15 héten keresztül kezelt hím patkányoknál sem befolyásolta az állatok termékenységét vagy általános szaporodási teljesítményét.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Fluimucil 100 mg granulátum: bétakarotin, DL-?-tokoferol, szilícium-dioxid, nátrium-aszkorbát, szacharóz, közepes szénláncú trigliceridek, akáciamézga, maltodextrin, aszpartám, narancs aroma (vízmentes glükóz, laktóz-monohidrát), szorbit (762,7 mg/tasak).
Fluimucil 200 mg granulátum: bétakarotin: ?-tokoferol, szilícium-dioxid, kristályos bétakarotin, kristályos nátrium-aszkorbát, szacharóz, közepes szénláncú trigliceridek, akáciamézga, maltodextrin, aszpartám, narancs aroma (vízmentes glükóz, laktóz-monohidrát) és szorbit (662,7 mg/tasak).
Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta: aszpartám, citrom aroma, nátrium-hidrogén-karbonát, vízmentes citromsav.
6.2 Inkompatibilitások
A Fluimucil oldatot nem ajánlott más gyógyszerkészítménnyel összekeverni.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
Fluimucil 100 mg, illetve 200 mg granulátum és Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta: 3 év.
A lejárati idő az eredeti csomagolásban megfelelően tárolt gyógyszerre vonatkozik.
A feloldott gyógyszert az oldat elkészítése után azonnal meg kell inni.
6.4 Különleges tárolási előírások
Fluimucil 100 mg, illetve 200 mg granulátum és Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta: Legfeljebb25°C‑on tárolandó.
A feloldott gyógyszerre vonatkozó tárolási előírásokat lásd a 6.3 pontban.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Fluimucil 100 mg, illetve 200 mg granulátum: 1 g granulátum Al/papír tasakba töltve; 20, 30, vagy 50 db tasak dobozban betegtájékoztatóval.
Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta: 10, vagy 30 db pezsgőtabletta Al/PE//Al/Al buborékcsomagolásban és dobozban betegtájékoztatóval.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.
Megjegyzés: - (keresztjelzés nélkül), nem erős hatású szer.
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Zambon S.p.A.
Via Lillo del Duca 10
20091 Bresso
Olaszország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
OGYI-T-5351/01 Fluimucil 100 mg granulátum / 1 g tasak 20 db
OGYI-T-5351/02 Fluimucil 100 mg granulátum / 1 g tasak 30 db
OGYI-T-5351/03 Fluimucil 100 mg granulátum / 1 g tasak 50 db
OGYI-T-5351/04 Fluimucil 200 mg granulátum / 1 g tasak 20 db
OGYI-T-5351/05 Fluimucil 200 mg granulátum / 1 g tasak 30 db
OGYI-T-5351/06 Fluimucil 200 mg granulátum / 1 g tasak 50 db
OGYI-T-5351/07 Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta 10 db
OGYI-T-5351/08 Fluimucil 600 mg pezsgőtabletta 30 db
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. december 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. augusztus 19.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2015. december 22.