-
A GYÓGYSZER NEVE
Milgamma N lágy kapszula
-
MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
0,25 mg cianokobalamin, 90 mg piridoxin- hidroklorid, 40 mg benfotiamin kapszulánként.
Ismert hatású segédanyagok: szorbit
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
-
GYÓGYSZERFORMA
Lágy kapszula.
Egyik oldalán fehér színű, másik oldalán rózsaszín, nem átlátszó, henger alakú lágy zselatin kapszulába töltött 265 mg töltettömegű rózsaszín, vanília illatú paszta.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Gyulladásos eredetű és idegbetegségek, mint diabetes mellitus és alkohol okozta polyneuropathia, migrén, fájdalmas izomfeszülések, a gerincvelő radiculáris irritációs szindrómái, , nyaki gerincoszlop -szindróma, cervicobrachiális szindróma, herpes zoster, faciális paresis. Elhúzódó reconvalescentia, és geriátriai esetekben.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Szokásos adagja naponta 3-4-szer 1 kapszula. Enyhébb esetekben és amennyiben a gyógyszerre adott válasz különösen jó, 1-2 kapszulát ajánlott naponta bevenni.
Az alkalmazás módja
A kapszulákat szétrágás nélkül, étkezés után kevés folyadékkal kell bevenni.
4.3 Ellenjavallatok
A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A Milgamma N lágy kapszula 6 hónapnál tartósabb alkalmazása neuropathiákat válthat ki. A készítmény magas glicerin tartalma révén fejfájást, gyomorirritációt és hasmenést válthat ki.
Psoriasisos betegeknél a Milgamma kezelést csak az előny-kockázat gondos mérlegelése után szabad elkezdeni, mivel a B12-vitamin (cianokobalamin) súlyosbíthatja a bőrtüneteket.
A készítmény segédanyagként kis mennyiségű szorbitot tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes fruktóz intoleranciában a készítmény nem szedhető.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A B6-vitamin (piridoxin-hidroklorid) terápiás adagjai az L-dopa hatását csökkenthetik.
Nő a piridoxin szükséglet INH-val, D-penicillaminnal, cikloszerinnel , valamint alkohollal egyidejűleg alkalmazva, valamint ösztrogen-tartalmú orális fogamzásgátlók tartós szedésekor.
A tiamint az 5- fluoruracil inaktiválja, mivel az 5- fluoruracil kompetitív módon gátolja a tiaminnak tiamin-pirofoszfáttá történő foszforilációját.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
A terhesség és a szoptatás időszakában napi 25 mg-ot meg nem haladó B6-vitamin fenntartás nélkül bevehető. Mivel a készítmény kapszulánként 90 mg B6 vitamint tartalmaz, a terhesség és a szoptatás idején alkalmazása nem ajánlott.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Milgamma N lágy kapszula nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A mellékhatásokat általában az alábbi gyakorisági kategóriák szerint értékelik:
Nagyon gyakori ≥ 1/10
Gyakori ≥ 1/100 – <1/10
Nem gyakori ≥ 1/1000 – <1/100
Ritka ≥ 1/10 000 –<1/1000
Nagyon ritka <1/10 000, nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakorisága nem ismert: 6 hónapnál tartósabb alkalmazása perifériás szenzoros neuropathiákat válthat ki (lásd 4.4 pont Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések).
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka (izolált esetek): Benfotiaminnal végzett klinikai vizsgálatok során egyes esetekben gastrointestinális zavarokat, pl. hányingert és egyéb emésztőrendszeripanaszokatészleltek. Előfordulási gyakoriságuk azonban nem különbözött számottevően a placebóval kezelt csoportétól. A benfotiaminnal és/vagy a piridoxinnal való ok – okozati összefüggésük nem kellően tisztázott, és dózisfüggőség is lehetséges.
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakorisága nem ismert: A készítmény magas glicerin tartalma révén fejfájást, gyomorirritációt és hasmenést válthat ki (lásd 4.4 pont Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések).
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: Túlérzékenységi reakciók (urtcaria, exanthema, shock).
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Nagyon ritka:
Acne-szerű és hólyagos kiütések
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül:
4.9 Túladagolás
A B1 vitaminnak széles terápiás spektruma van. Túladagolási vagy mérgezési esetek nem ismeretesek.
A B6 vitamin nagy dózisai (1 g feletti napi adagok) rövidtávú alkalmazáskor neurotoxikus hatásúak lehetnek, Tehát napi 100 mg adag is kiválthat neuropathiákat 6 hónapnál hosszabb ideig alkalmazva.
B12 vitamin: Túladagolási vagy mérgezési esetek nem ismeretesek.
a) A túladagolás tünetei
A B6 vitamin túladagolás általában szenzoros polyneuropathia formájában jelentkezik, amelyhez esetleg ataxia társulhat. Rendkívül nagy dózisok convulsiókat válthatnak ki. Újszülötteken és csecsemőkön nagyfokú sedatio, hypotonia és légzési zavarok (dyspnoe, apnoe) léphetnek fel.
b) A túladagolás kezelése
150 mg/ttkg feletti piridoxin-hidroklorid akut adagok bevételét követően hánytatás és aktív szén beadása javasolt. A hánytatás a bevételt követő 30 percben a leghatásosabb,
Szükség lehet intenzív ellátásra is.
Antidotumok
Nem ismeretesek.
-
FARMAKOLÓGIA TULAJDONSÁGOK
-
Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: B1 vitamin B6 és/vagy B12 vitaminnal kombinációban
ATC: A11DB03
A Milgamma N lágy kapszulában lévő neurotrop B vitaminok (B1-vitamin származék, B6-vitamin, B12-vitamin) kedvezően befolyásolják az idegrendszer és a mozgásszervek gyulladásos és degeneratív megbetegedéseit. A vitaminhiány pótlásán túlmenően a nagy vitamin dózisokat tartalmazó kombiná?ciónak kifejezett analgetikus, antineuralgikus és regeneratív hatásai vannak.
Egy placebo-kontrollált, kettősvak klinikai vizsgálatban a benfotiamin, a B6-vitamin és a B12-vitamin kombináció hatásosságát vizsgálták diabeteses polyneuropathiában szenvedő betegeken. A terápia ideje alatt jelentős javulást tapasztaltak a fájdalom és az érzékelési zavarok terén (Ledermann and Wiedey, 1989).
Egy placebo-kontrollált, kettősvak klinikai vizsgálat szerint jelentős javulás volt kimutatható az ideg vezetési sebesség vonatkozásában benfotiamin, B6-vitamin és a B12-vitamin kombináció adagolását követően diabeteses polyneuropathiában szenvedő betegeken. A hosszútávú utánkövetés eredménye a vizsgálat befejezését követően 9 hónappal megerősítette ezt a pozitív hatást (Stracke et al., 1996).
A benfotiamin az allitiaminok csoportjába tartozik, a B1 vitamin lipidoldékony előanyaga (prodrugja). Számos előnye van a vízoldékony tiaminnal szemben:
1. A benfotiamin felszívódása 3-5-ször kedvezőbb az ekvivalens mennyiségű tiamin-hidrokloridénál;
2. A benfotiamin bevitelét követően nagyobb arányban (2-5-szörös mennyiségben) alakul át metabolikusan aktív koenzimmé, kokarboxilázzá, mint a hasonló mennyiségű tiamin.
3. A benfotiamin jóval rezisztensebb a tiamináz bontó enzimjével szemben;
4. Még nagyon magas orális benfotiamin dózisok sem váltanak ki anafilaktoid reakciókat.
5. Míg a tiamin-hidroklorid gátolja a bél-perisztaltikát, a benfotiamin enyhe stimuláló hatást fejt ki a
símaizomzatra.
6. A benfotiamin íztelen és szagtalan. Szedésekor a vízoldékony B1 vitaminnal ellentétben
nem okoz tipikus, kellemetlen testszagot.
A B6 vitamin szabályozza a fehérje-, zsír és szénhidrát lebontását. Az extrapiramidális tüneteket az agytörzsre kifejtett hatása révén gátolja.
A B12 vitamin esszenciális a sejtanyagcsere a normális vérképzés, és az idegrendszer működéséhez. Katalizálja a biológiai nukleinsav szintézist, és ezáltal elősegíti az új sejtmagok felépülését. Nagy adagokban a B12 vitaminnak is vannak analgetikus, antiallergiás és keringés javító hatásai.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Az orálisan beadott benfotiamint a bélben lévő foszfatáz enzim S-benzoltiaminná (SBT) alakítja át.
Ez jobban felszívódik, mint a vízoldékony tiamin származékok, és a vérkeringésbe jutva bekerül a sejtek belsejébe, ahol enzimatikus debenzoiláció révén tiaminná alakul, amelyet a tiamin kináz konvertál aktív koenzimmé (kokarboxilázzá, másnéven tiamin difoszfáttá). A szervezetben kb. 1 mg lebomlik naponta. A tiamin felesleg a vizelettel kiválasztódik.
A kokarboxiláz, többek között a piruvát dehidrogenáz koenzimje, amely kulcsszerepet játszik az oxidatív glukóz lebontásban. Mivel az idegsejtekben az energia termelődés elsősorban oxidatív glukóz lebontás révén történik, a sejtek működése szempontjából alapvető a megfelelő tiamin ellátás. Ha a glukóz szint emelkedik, fokozódik a tiamin szükséglet is. Benfotiaminnal magasabb intracelluláris tiamin és aktív koenzim koncentrációk érhetők el, mint a vízoldékony tiamin származékok orális adagolásával.
A kokarboxiláz elégtelen vérszintje az intermedier bomlástermékek, így a piruvát, laktát és ketoglutarát felszaporodását eredményezi a vérben és a szövetekben, amelyre a vázizomzat, a myocardium és a központi idegrendszer különösen érzékenyen reagál. A benfotiamin gátolja ezeknek a toxikus anyagoknak a felszaporodását. Emellett a benfotiamin terápiás adagokban alkalmazva analgetikus sajátságokkal is rendelkezik.
A szervezet B6vitamin státuszát terheléses triptofán teszttel ellenőrzik. L-triptofán 0,1 g/ttkg orális alkalmazását követően, a xanturénsav kiválasztás általában kevesebb mint 30 mg 24 óra leforgása alatt. Az ennél magasabb xanturénsav kiválasztás a B6 vitamin hiány jele.
A piridoxin, piridoxal és piridoxamin nagyon gyorsan abszorbeálódnak, és piridoxal-5 foszfáttá (PALP) illetve piridoxállá foszforilálódnak illetve oxidálódnak. A fő kiválasztási termék a 4-piridoxinsav.
A táplálékból az emésztés során felszabaduló B12vitamint a gyomorban az intrinsic factor (IF) köti meg. Ez a glikoprotein a gyomor parietális sejtjeiben képződik. A vitamin B12-IF komplex rezisztens a proteolitikus enzimekkel szemben, és átjut a distális ileumba, ahol specifikus receptorokhoz kötődik, amelyek biztosítják a vitamin felszívódását. A B12-vitamin a mucosán keresztül átjut a kapilláris keringésbe, ahol a transzkobalamin transzport fehérjéhez kötődik. Ezt a kompexet gyorsan abszorbeálja a máj, a csontvelő és az egyéb proliferáló sejtek.
B12-vitamin felszívódási zavar lép fel azoknál a betegeknél, akiknél hiányzik az intrinsic factor, akik gastrectomiát követő malabsorptióban vagy bélbetegségekben, bélelváltozásokban szenvednek, vagy akiknél autoimmun antitestek képződése áll fenn. Általában a táplálékból csak 1,5 – 3,5 µg B12 vitamin szívódik fel.
A B12vitamin kiválasztódik az epével és bekerül az enterohepatikus körforgásba. A B12vitamin bejut a placentába is.
Biohasznosulás
A benfotiaminnak a vízoldékony tiamin-mononitráthoz viszonyított jóval magasabb biohasznosulását tíz fiatal férfin egy összehasonlító klinikai vizsgálatban BITSCH (1990) igazolta.
A benfotiamin dózisfüggő mértékben szívódik fel, mivel lipoid-oldékonyságának köszönhetően a tiaminnal ellentétben nem szaturálható kinetika jellemzi. Összehasonlításképpen a vízoldékony tiaminból legfeljebb napi 10 mg szívódik fel. Ezenfelül a benfotiamin hosszabb ideig tárolódik a szövetekben.
A benfotiamin a lipid-oldékony tiamin származékok közül egyértelműen a legkedvezőbb. Egy összehasonlító, crossover jellegű klinikai vizsgálatban BITSCH (1992) bebizonyította, hogy benfotiamin adagolást követően például az AUC érték (görbe alatti terület – idő profil) a plazmában négyszer magasabb volt, mint a megfelelő fursultiamin értékek; a plazmában mért maximális tiamin koncentráció (Cmax) pedig benfotiamin adását követően duplája volt a megfelelő fursultiamin értékeknek.
A B1-vitamin státusz megállapítására a vörösvésejtekben a tiamindifoszfát-dependens enzim, így pl. transzketoláz (ETK) aktivitásának mérése, valamint aktiválódásuk lehetséges mértéke, az aktivációs koefficiens (?-ETK) meghatározása alkalmas. Az ETK koncentráció értéke a plazmában 2 µg/100 ml és 4 µg/100 ml közötti.
A piridoxal-5 foszfát (PALP) átlagos szérum-szintje 1,2 µg/100 ml. A B6-vitamin átlagos szintje a vérben 6 µmol /100 ml.
Nem tapasztalták hypervitaminosis és más mellékhatások előfordulását még napi 1g-ot meghaladó adagok hetekig, hónapokig tartó adagolása során sem.
A normál plazma koncentráció 200 – 900 pg/ml, míg hiányállapot esetén <200 pg/ml. A keringésben jelen lévő B12vitamin mindössze 0,1 %-a a teljes vitamin mennyiségnek.
A napi B12vitamin szükséglet kb. 1 µg. Az aktuálisan a keringésben nem található B12-vitamin a szervezetben főként a májban tárolódik. A szervezetben lévő tartalék ("body-pool") 3 - 5 mg, amelynek 50 - 90%-át a máj tartalmazza.
A kolchicin, etanol és neomicin gátolják a B12vitamin felszívódását (ez esetben parenterális bevitel javasolt). Biguanid típusú orális antidiabetikumok és p-aminoszalicilsav, valamint kloramfenikol és C-vitamin, befolyásolják a B12-vitamin felszívódását.
A cianocobalamin biológiai felezési ideje a plazmában 123 óra.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A rendelkezésre álló irodalmi adatok, valamint a több évtizedes terápiás tapasztalatok nem utalnak arra, hogy a benfotiamin és a B12vitamin bármilyen mutagén, rákkeltő vagy reprodukciós toxicitási sajátságokkal rendelkezne.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Szilárd zsír, lecitin, glicerin 85%, vízmentes kalcium-hidrogén-foszfát, etilvanillin, titán-dioxid (E171), vörös vas-oxid (E172), zselatin, Karion 83 (mannit E 421, szorbit E 420, hidrogénezett hidrolizált keményítő), tisztított repceolaj.
6.2 Inkompatibilitások
A benfotiamin esetében a tiaminra jellemző inkompatibilitás általában nem tapasztalható.
Csak aminofillinnel, C vitaminnal vagy magas hőmérséklet és nedvesség esetén B2-vitaminnal kombinálva mutatott elszíneződést..
A B12vitamin oxidáló és redukáló hatású anyagokkal és nehézfémsókkal szemben inkompatibilis. A B12vitamin a B-komplexek más faktoraihoz hasonlóan a tia in tartalmú oldatokban a tiamin bomlástermékei miatt gyorsan károsodik (ez a hatás kisebb Fe-ion koncentrációval kivédhető). A riboflavin különösen egyidejű fény hatásra destruktív hatást fejt ki ; a fotolízist a nikotinamid meggyorsítja, míg antioxidánsok gátolják a folyamatot.
.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
2 év
-
Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 25ºC-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Kapszulák színtelen, átlátszó PVC/PVDC/Al buborékfóliában és dobozban.
20x, 50x, 100x, valamint kórházi kiszerelés: 500x, 1000x kapszula.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
Nincsenek különleges előírások
Kizárólag a csomagoláson feltüntetett lejárati időn belül használható fel.
Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
-
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
-
-
-
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
71034 Böblingen, Calwer Str. 7.
Németország
Tel.: + 07031-6204-0
Fax: + 07031-6204-31
E-mail: info@woerwagpharma.com
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-1597/01-05
9. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁ?SÁNAK DÁTUMA:
2004. április 30.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2014. január 21.