1. A GYÓGYSZER NEVE
- Remifemin plus filmtabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
1 filmtabletta tartalma: rövidágú poloskavész gyökértörzs (Cimicifuga racemosa [L.] Nutt. rhisoma) száraz kivonata. (6-11:1) 2,5-5 mg, mely megfelel 15-55 mg rövidágú poloskavész gyökértörzsnek és 1 mg triterpénglikozidnak (27-deoxiakteinben kifejezve), kivonószer: izopropil-alkohol 40% (V/V),
Közönséges orbáncfű virágos hajtás (Hypericum perforatum L., herba) száraz kivonata (3,5-6:1) 58‑85 mg, mely megfelel, 203-510 mg orbáncfűnek és standardizált 0,25 mg összhipericinnek hipericinben kifejezve, kivonószer: etanol 60% (V/V).
Ismert hatású segédanyag: max. 67,33 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Filmtabletta: zöld, kerek, fényes, mindkét oldalukon domború felületű, filmbevonatú tabletták.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1. Terápiás javallatok
A készítmény a változókor neurovegetatív (klimaxos) panaszainak - mint hőhullámok, nagyfokú verejtékezés, álmatlanság, depressziós hangulat, belső feszültség, nyugtalanság, ingerlékenység, csökkent koncentráló-készség, szorongásos panaszok és/vagy késztetési zavarok – kezelésére javallt olyan esetekben, amikor a tünetcsoport pszichés komponensei dominálnak.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Napi adagja: 2x1 filmtabletta; szükség esetén 2x2 filmtabletta.
Az alkalmazás módja
A filmtablettákat reggel és este szétrágás nélkül, folyadékkal kell bevenni.
A kezelés időtartama:
A Remifemin plus filmtabletta hatása nem azonnal jelentkezik. A terápia hatásának első jelei 2-3 hetes kezelés után jelentkeznek, ezért a gyógyszerkészítmény alkalmazását hosszabb ideig, több hónapig szükséges folytatni. Remifemin plus filmtabletta szedése során 6 hónap elteltével orvossal kell konzultálni még akkor is, ha a beteg panaszmentes.
4.3 Ellenjavallatok
-
A készítmény hatóanyagaival, vagy bármelyik, a 6.1 pontban felsorolt segédanyagával szembeni túlérzékenység.
-
Ismert fotoszenzitivitás.
-
Egyidejű kezelés más, az alábbi hatóanyagok közül valamelyiket tartalmazó gyógyszerrel:
-
ciklosporin,
-
takrolimusz, szisztémás alkalmazásra
-
amprenavir, indinavir és más proteináz inhibitorok
-
irinotekán
-
warfarin.
Lásd még a 4.5 pontot: Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Azoknak a pácienseknek, akiknek a kórtörténetében májkárosodás szerepel, a Cimicifuga készítményt fokozott elővigyázatossággal kell alkalmazniuk (lásd a 4.8 pontot: Nemkívánatos hatások, mellékhatások).
Májkárosodásra utaló jelek (fáradtság, étvágytalanság, a bőr vagy szemek sárga elszíneződése vagy hányingerrel, hányással járó erős fájdalom a has felső részében, vagy sötét vizelet) jelentkezése esetén azonnal abba kell hagyni a Cimicifuga készítmény szedését és orvoshoz kell fordulni.
Menstruációs zavarok esetében, vagy ha a menstruáció 12 hónap elteltével újból megjelenik, valamint egyéb, tartósan fennálló, nem magyarázható, vagy új tünetek esetén, a diagnózis tisztázása céljából először orvoshoz kell fordulni.
Amennyiben mellfeszülés, vagy duzzanat lépne fel, illetve vérzési rendellenességek jelentkeznének, szintén fel kell keresni a kezelőorvost.
A Cimicifuga készítmények nem alkalmazhatók ösztrogénekkel orvosi javaslat nélkül.
Az emlőrák, vagy más, hormonfüggő tumor miatt korábban kezelt, vagy ilyen kezelés alatt álló páciensek, orvosi javaslat nélkül nem alkalmazhatnak Cimicifuga készítményeket. Lásd az 5.1 pontot: „Farmakodinámiás tulajdonságok” és az 5.3 pontot: „A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei”.
Intenzív ultraibolya sugárzás (hosszas napozás, UV lámpa vagy szolárium használat) kerülendő a készítmény alkalmazása alatt.
Orális antikoagulánst (kumarin típusú) szedő betegeknél a szérumszint rendszeres ellenőrzése szükséges.
A készítmény tablettánként max. 67,33 mg laktóz-monohidrátot (tejcukrot) tartalmaz, így ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, laktóz-intolerancia esetén vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Nem írtak le kölcsönhatásokat Cimicifuga tartalmú készítményekkel.
Az orbáncfű kivonat indukálja a CYP3A4, CYP2C9, CYP2C19 és a P-glikoprotein aktivitását.
Ciklosporin, takrolimusz (szisztémásan alkalmazva), amprenavir, indinavir és más proteináz inhibitorok, irinotekán és warfarin egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd a 4.3 pontot: Ellenjavallatok).
Különösen óvatosan kell eljárni olyan készítmények egyidejű alkalmazása esetében, amelyeknek a metabolizmusát a CYP3A4, CYP2C9, CYP2C19 és a P-glikoprotein befolyásolja (például amitriptilin, fexofenadin, benzodiazepin-származékok, metadon, szimvasztatin, digoxin, verapamil), mivel lehetséges a plazmaszint csökkenése.
Azokat a nőket, akik hormonális fogamzásgátlókat alkalmaznak tájékoztatni kell, hogy gyakrabban fordulhat elő közti vérzés és csökkenhet a fogamzásgátló szerek hatása. Ha orális fogamzásgátló szereket szednek, kiegészítő fogamzásgátlás alkalmazása javasolt.
Tervezett sebészeti beavatkozások előtt ellenőrizni kell az általános vagy helyi érzéstelenítéshez használt készítményekkel való lehetséges kölcsönhatásokat. Ha szükséges, a Remifemin plus filmtabletta szedését abba kell hagyni. A megemelkedett enzimaktivitás a Remifemin plus filmtabletta elhagyása után egy héten belül normalizálódik.
A depresszió kezelésére használt bizonyos hatóanyagokkal, pl. szerotonin reuptake inhibitorokkal (például nefazodon, paroxetin, szertralin), valamint buspironokkal és triptánokkal való együttes alkalmazása szerotonerg hatást okozhat (pl. hányinger, hányás, szorongás, nyugtalanság, zavartság). Emiatt a fenti készítményekkel együtt a Remifemin plus filmtabletta csak az előny/kockázat szigorú mérlegelése után alkalmazható.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség és szoptatás ideje alatt klinikai vizsgálatokat a biztonságos alkalmazhatóságra vonatkozóan nem végeztek. Ezért, megfelelő adatok hiányában a Remifemin plus filmtabletta alkalmazása terhesség és szoptatás ideje alatt nem ajánlott.
A termékeny korban levő nőknek meg kell fontolniuk a nem-hormonális fogamzásgátló eszközök alkalmazását a készítmény alkalmazása során.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásával kapcsolatban nem végeztek vizsgálatokat.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A mellékhatások megítélése az alábbi gyakorisági adatok figyelembevételével történik:
Nagyon gyakori (³1/10)
Gyakori (³1/100 – <1/10)
Nem gyakori (³1/1000 –<1/100)
Ritka (³1/10 000 –<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: allergiás bőrreakciók (csalánkiütés, viszketés, kiütés) arc- és végtagödéma
Nagyon ritka: világos bőrű egyéneknél intenzív napfényben a leégés tünetei felerősödhetnek
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: emésztőrendszeripanaszok (emésztési zavarok, hasmenés)
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Ritka: testsúlynövekedés
Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
A Cimicifuga-tartalmú készítmények használata során májkárosodással kapcsolatos eseteket írtak le (beleértve a hepatitiszt, a sárgaságot, a májfunkció tesztek zavarait). Gyakoriságuk nem ismert. Jelenleg az ilyen hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekkel való biztos ok–okozati összefüggés nem bizonyított.
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: fáradtság, nyugtalanság
A betegtájékoztatóban felhívjuk a páciens figyelmét arra, hogy mellékhatások jelentkezése esetén, a gyógyszer szedését abba kell hagynia, és a kezelőorvosához kell fordulnia.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére, az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
A Remifemin plus filmtabletta nagyfokú túladagolása esetében nem figyeltek meg mérgezéseket. Nagyfokú túladagolás (több mint 40 filmtabletta) esetén a pácienseket 1-2 hétig óvni kell a napfénytől és általában az ultraibolya sugárzástól.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: egyéb nőgyógyászati készítmények, ATC kód: G02CX
Sem a Cimicifuga gyökér menopauzás panaszok enyhítésében szerepet játszó mechanizmusa, sem releváns komponensei nem ismertek teljesen.
A legújabb kísérleti és klinikai adatok ellentmondanak a Cimicifuga racemosa szisztémás ösztrogén-agonista hatásmódjának. A klinikai vizsgálatokban nem figyelhető meg hatás a hormonális paraméterekben (LH, FSH, ösztradiol és prolaktin), az emlő denzitásában, az emlő epitélium proliferációjában vagy az endometrium vastagságában.
Ezek alapján megállapítható, hogy a Remifemin plus hatása nem hormonális természetű.
Emellett, egy 18 861 emlőrák túlélőből álló, adatbázissal támogatott, kohorsz vizsgálat azt mutatta, hogy annál az 1102 páciensnél, akiket ezen izopropanolos Cimicifuga gyökérkivonatot tartalmazó készítmény valamelyikével kezeltek, a tumor recidiva kockázata nem fokozódott (a kockázat aránya HR=0,83).
A klinikai farmakológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy a menopauza panaszok (például hőhullámok, túlzott izzadás és alvászavarok) javulhatnak a Cimicifuga gyökérből származó készítményekkel végzett kezelés hatására.
Az orbáncfűkivonat gátolja a neurotranszmitterek (noradrenalin, szerotonin és dopamin) szinaptoszomális felvételét. A szubkrónikus kezelés a β-adrenerg receptorok down regulációját okozza: az orbáncfű száraz kivonata számos antidepresszív modellben (ilyen például a kényszerített úszás teszt) a szintetikus antidepresszánsokhoz hasonlóan változtatja meg az állatok viselkedését. A naftodiantronok (például a hipericin, a pszeudohipericin), a floroglucin származékok (például a hiperforin) és a flavonoidok hozzájárulnak az aktivitáshoz.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Ha csak orbáncfűkivonatot tartalmazó készítményeket adunk be, a hipericum felszívódása késleltetett, és a beadás után körülbelül két órával kezdődik meg. A hipericin eliminációs felezési ideje körülbelül 20 óra, az átlagos tartózkodási ideje körülbelül 30 óra. A maximális hyperforin szintet körülbelül 3‑4 órával a beadás után érjük el. Akkumuláció nem mutatható ki. A hiperforin és a flavonoid miquelianin átjut a vér-agy gáton.
Farmakokinetikai kölcsönhatási vizsgálatokban a hiperforin dózistól függően indukálja a CYP3A4, CYP2C9, CYP2C19 és PGP metabolikus enzimek aktivitását, a PXR rendszer aktiválásán keresztül. Ezért más gyógyszer hatóanyagok eliminációja felgyorsulhat, ezzel csökkent plazmakoncentrációt eredményezve.
A Cimicifuga racemosa gyökérrel kapcsolatban nem állnak rendelkezésre farmakokinetikai adatok.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Nőstény patkányokon végzett,6 hónapos vizsgálatban az izopropanolos kivonat nem észlelt hatás szintjét (NOEL) 22,5 mg természetes kivonat/ttkg-nak határozták meg.
A Cimicifuga izopropanolos gyökérkivonattal végzett in vivo mikronukleusz teszt (egér) nem mutatott semmilyen genotoxikus vagy mutagén potenciált [18 humán ekvivalens dózisig (HED)].
Az izopropanol/víz vagy etanol/víz kivonatokkal végzett in vitro vizsgálatokból származó eredmények szerint a Cimicifuga rhisomakivonat nem növeli az ösztrogénfüggő emlőtumorsejtek szaporodását.
Más in vitro kísérletekben azonban ennek ellentmondó eredményeket kaptak. Az emlőrákra vagy más hormonfüggő tumorokra gyakorolt hatása nem zárható ki teljesen.
Egy nőstény patkányokon végzett kísérletben, amelyben ösztrogén receptor pozitív emlőtumort indukáltak 7,12-benz[a]antracénnel, kimutatták, hogy a Cimicifuga rhisoma izopropanol/víz kivonatának 7 hétig tartó, a hatékony humán terápiás dózisnál 100-szor nagyobb dózisban történő orális alkalmazása nem növeli meg az ösztrogénfüggő emlőtumor sejtek szaporodását.
Orbáncfűkivonattal végzett akut toxicitási és ismételt dózis toxicitási vizsgálatok nem mutattak toxikus hatást. Egy etanolos kivonat gyenge pozitivitása az AMES tesztben (Salmonella typhimurium TA 98 és TA 100, metabolikus aktivitással és anélkül), a kvercetinnek köszönhető, és jelentéktelen a humán biztonságosság szempontjából. A további in vitro és in vivo vizsgálatokban a mutagenitás jelei nem voltak kimutathatóak. Orbáncfűkivonattal készült reprodukciós vizsgálatok nem hoztak egyértelmű eredményeket.
Az orbáncfűkivonat karcinogenitásával kapcsolatos vizsgálatokat eddig még nem publikáltak.
Cimicifuga kivonattal Wistar patkányok embrionális-magzati fejlődésével kapcsolatban végzett reprodukciós toxikológiai vizsgálat eredményei szerint a nem észlelt káros hatás szintje (NOAEL) 6 mg természetes kivonat/ttkg, ami a humán ekvivalens dózis 12-szerese. Magasabb dózisoknál az élő magzatok számának csökkenő tendenciája volt megfigyelhető. Ez a pre- és poszt-implantációs veszteség statisztikailag nem szignifikáns növekedésére alapult („borderline hatás”) Ezzel a kivonattal több vizsgálatot nem végeztek.
Az orbáncfűkivonat még tartós szedés esetén sem okoz hozzászokást vagy függőséget.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Tablettamag: max. 67,33 mg laktóz-monohidrát, vízmentes kolloid szilícium-dioxid, mikrokristályos cellulóz, burgonyakeményítő, glicerin-dibehenát.
Bevonat: vas-oxid és hidroxid E172, glicerin-alkonát, indigókármin E132, makrogol, magnézium‑sztearát, hipromellóz, talkum.
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
3 év.
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 30°C-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
60 db filmtabletta színtelen, átlátszó PVC/PVDC//A1 buborékcsomagolásban és dobozban.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
Megjegyzés: (keresztjelzés nélkül)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN)
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Phytotec Hungária Bt.
H-1026 Budapest
Szilágyi Erzsébet fasor 61.
8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-9140/01
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. december 11.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: -
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2014. augusztus 10.